Det går ikke en dag hvor Laporta og co ikke jobber med å bygge merkevaren FC Barcelona. Det rapporteres nå at klubben har inngått en avtale med regjeringen til Libya om vennskapskamper som skal spilles i Nord-Afrika på et tidspunkt i fremtiden.

Avtalen ble inngått mellom Laporta og Libya sin investeringsminister Ali Al Saidi og parlamentsmedlem Al Salehin Abdul Nabi. I prinsipp tilsier avtalen at førstelaget skal i fremtiden ta turen til Bengazhi (Libya sin nest største by) for å gi folket opplevelsen av FC Barcelona. Det er ikke oppgitt enda om avtalen har umiddelbare økonomiske oppsider for klubben. Pre-season turneringen i Asia kan innbringe oppimot 30 millioner euro dersom alle vilkårene er møtt, så det er ikke utenkelig at avtalen i Nord-Afrika har en betydelig økonomisk oppside for klubben.
Videre i avtalen skal det opprettes et offisielt Barca Academy, som vil ha som ambisjon å rekruttere unge talenter til La Masia og klubben på langsikt. Dette er en stor del av klubben sin internasjonale satsning under merkevaren “Barca Experience” og har som formål om å styrke klubbens økonomiske ambisjoner og sportslige prospekter. Utvidelsen av akademiet blir klubbens tredje utvidelse og understreker den stigende betydningen det har for klubben.
Det at klubben gjør et samarbeid i Nord-Afrika er både sett på som et strategisk og symbolsk samarbeid. Avtalen viser ett ønske om å styrke flerkulturelle relasjoner og utveksling. Rent praktisk åpner det dører for kommersialisering og et marked som klubben anser har et stort potensiale.
Per i dag er det ikke fastsatt noe dato for når samarbeidet starter opp, eller når vennskapskampen i Benghazi vil finne sted, men det markerer at klubben vil gjøre FC Barcelona mer tilgjengelig for flere deler i verden.
Følg oss også på Discord for en herlig, levende, morsom og alltid respektfull chat samt lynraske oppdateringer fra alle offisielle kanaler og mye mer): https://discord.com/invite/hxGJwKAb
