Dagen hvor økonomien legges frem for La Liga er her og vi vet i løpet av timer om klubben er tilbake til 1:1 og utfallet vil avgjøre og påvirke markedet i tiden fremover. Før vi har svaret på financial fairplay til La Liga går vi gjennom klubbens siste bevegelser i markedet og hvem som er ryktet hetest inn og ut av Barcelona.
Hva har skjedd siden sist oppdatering?

Omsider ble avtalen mellom Barcelona og AS Monaco ferdigstilt for Ansu Fati. Det endte med en låneavtale hvor avtalen tilsier at Monaco betaler omkring 50% av lønnen til Fati, og videre er det inkludert en kjøpsklausul på omkring 11 millioner euro. Skulle Ansu få fart på karrieren sin igjen i fyrstedømmet har Barcelona sikret seg en tilbakekjøpsklausul på omkring 28 millioner euro. I forkant av utlånet forlenget Fati kontrakten med Barcelona med ett ytterligere år.
Videre har klubben solgt den unge stopperen Sergi Dominguez til Dinamo Zagreb for 1,2 millioner euro. Her har klubben sikret en 20% videresalgsklausul og kontrakten til Dominguez strekker seg til 2029.
En midtbanespiller det har vært mye snakk om siste tiden er Pablo Torre. Med mangel på spilletid og trangt om plassene fremover i banen meldte interessen seg rundt om i Spania for det unge talentet. Osasuna og Mallorca var kandidatene og sistnevnte ser ut til å ferdigstille en overgang for omkring 5 millioner euro. Barcelona har sikret seg en videresalgsklausul på 50% på Torre, samt en tilbakekjøpsklausul for omkring 10-12 millioner euro. Torre signerer en 4-års kontrakt for RCD Mallorca.
Rykter utgående spillere:
Marc Andre Ter Stegen – Transfermarkt verdi: 12m euro
Ter Stegen ser ut til å bli stående på bakbena, noe han har sin fulle rett til å gjøre. Klubben skal ha holdt samtaler med tyskeren og sagt at fremtiden i buret er Joan Garcia. Ter Stegen med kontrakt ut til 2029 på skyhøy lønn har en delikat situasjon fremfor seg. Få klubber er villig til å ta på seg lønnen, men det er klubber som ser etter en forsterkning i buret, noe tyskeren så absolutt kan være gjenvinner han toppnivået sitt. Klubben vil gjerne løse situasjonen før sesongoppkjøringen starter 13.juli, men vi må nok forberede oss på en lang saga når det kommer til klubbens kaptein.
Siste rykte er at Pep Guardiola og Manchester City er interessert i å hente keeperen. I vinter og fjor sommer var Ederson tungt ryktet til Saudi Arabia, men nylig bekreftet brasilianeren selv at han hadde ingen planer om å dra denne sommeren. Manchester United og Chelsea har også forhørt seg angående situasjonen til Ter Stegen.
Ronald Araujo – Transfermarkt verdi: 50m euro
I morgen åpner markedet offisielt og da aktiveres Ronald sin utkjøpsklausul på 65 millioner euro. Klausulen er aktiv i markedets to første uker, deretter stiger den tilbake til 85 millioner euro. Nylig gift på hjemmefronten gjenstår det å se om det også skal skiftes hus og heim i samme slengen. Deco har uttalt at Araujo skal ikke selges, og at han er en av verdens beste stoppere. Dette kan være for å skape interesse, men det er kun spekulasjon. Juventus har meldt sin interesse igjen, og det ryktes de har gitt ett bud på omkring 20-30 millioner euro som ble blankt avslått.
Andreas Christensen – Transfermarkt verdi: 15m euro
Dansken har siden sist uttalt at han har ikke noe ønske om å dra, og kan vell mulig bli værende ut kontrakten sin. Ettersom det nærmer seg 1.juli vet vi ikke før man har svar på 1:1 hvor desperat klubben blir på å frigjøre rom på lønnslisten, men Deco har uttalt det er en overflod av midstoppere i klubben og etter all sannsynlighet er Christensen øverst på listen av utgående spillere bak i banen etter Ter Stegen. Christensen har angivelig takket alt nei til tilbud fra Juventus og Saudi Arabia. AC Milan har også vært nevnt som en aktuell destinasjon ettersom de er på stopperjakt.
Inaki Pena – Transfermarkt verdi: 10m euro
En sitasjon hvor klubben kunne vist seg mer proaktive er Pena. Siden sist er det interesse hos Celta Vigo og en gjenforening med Galatasaray. Derimot har høye lønnsforventninger satt stopper i potensielle forhandlinger. Pena virker ikke å være en travel mann, men ønske om mer spilletid er tydelig utrykt så her gjenstår det bare å finne en løsning som passer begge parter.

Pau Victor – Transfermarkt verdi: 5m euro
Siden sist oppdatering har Valencia intensifiert jakten sin på spissen. Det er snakk om enighet rundt en låneavtale, og det er ikke umulig at denne ferdigstilles i løpet av dagen for FFP-årsaker. Ferdigstillingen av Pablo Torre til Mallorca er prioritert, men handler klubben raskt kan begge bli sluttført før dagen er omme. Detaljer rundt avtalen med Valencia er uviss, men den er å anta med lignende struktur som Fati sin avtale med videresalgsklausul og kjøpsopsjon.
Rykter innkommende spillere:

Nico Williams (Athletic Bilbao) – Transfermarkt verdi: 70m euro
Det begynner bli høy høy temperatur knyttet til denne overgangen i Baskerland. Ett veggmaleri av Nico og broren har blitt vandalisert ikke en gang, men to ganger. Athletic har tatt tydelig avstand fra disse få supporterne sin oppførsel, men klubben selv virker ganske bitter på det som tyder på å bli en sikker overgang. Athletic har gått til La Liga og bedt om innsyn i Barcelona sin økonomi, og sår tvil om deres evne til å signere spillere. La Liga og Tebas har avvist denne forespørselen, for klubben har ingen rett på innsynet av konfidensielle økonomiske dokumenter.
Overgangen ryktes å ferdigstilles i løpet av uken, og Nico selv har bedt om å ferdigstille den før 9.juli når Athletic sin sesongoppkjøring sparkes i gang. Det blir uten tvil en heksegryte på San Mames til sesongen skulle Nico nå skifte beite, og nå som jeg skriver denne oppdateringen håper jeg Barcelona offentliggjør signeringen gjennom ett veggmaleri i Blaugrana farger.
Alejandro Grimaldo (Bayern Leverkusen) – Transfermarkt verdi: 40m euro
Det har stilnet rundt Grimaldo ryktene for øyeblikket ettersom klubben sitt fokus er på utgående spillere før morgendagen. Deco har samtidig vært klar i talen om at er det en mulighet i markedet for å styrke en backplass skal de prøve få det til. Den lave utkjøpsklausulen som gjelder angivelig mot en overgang til La Liga, ettersom spilleren ønsker seg sørover igjen. Det er snakk om 15-20 millioner euro. Real Madrid har enda ikke landet Carrerras, så det kan være at Grimaldo kan bli løsningen lander de ikke den snart.
Marcus Rashford (Manchester United) – Transfermarkt verdi: 50m euro
Man tenker at når Nico Williams kommer inn dørene betyr det at døren er lukket for engelskmannen. Siste rapport derimot tyder på at så snart Williams er registrert ønsker klubben hente Rashford på lån for ekstra dybde på spissplass og vingen. Rashford selv har lagt alle eggene sine i Barcelona kurven, så det gjenstår å se om han får ønsket sitt oppfylt. Manchester United foretrekker fortsatt ett salg, men i likhet med Ter Stegen kan Marcus sette seg på bakbena og stå vinduet ut.

João Cancelo (Al Hilal) – Transfermarkt verdi: 15m euro
Nylig ryktet tilbake til Barcelona skal visst Al Hilal ha tilbudt den portugisiske backen tilbake til klubben på en overgang for omkring 15 millioner euro. Spilleren ønsket aldri å forlate klubben, men grunnet FFP fikk aldri Barcelona gjort denne overgangen permanent. Flick skal ha gitt grønt lys etter ryktene, og backen kan bekle begge sider som er gunstig over en lang sesong. Senest i går har flere kilder bekreftet at klubben skal prøve gjennomføre denne operasjonen. Samtidig har Pep Guardiola ikke lukket døren for ett gjensyn med backen i Manchester City, så det gjenstår å se hvem som trekker det lengste strået.
Vanderson (AS Monaco) Transfermarkt verdi: 20m euro
En annen back ryktet inn er AS Monaco sin brasilianske Vanderson. 24 år og startene for landslaget hadde backen vært en sterkt rotasjonsspiller å ha i troppen sammen med Kounde. Nylig i samtaler med Monaco om Fati ryktes det at Deco har forhørt seg om Vanderson i de samme møtene. Derimot er dette en av de dyrere alternativene, ettersom både Tottenham og Aston Villa er også interessert. Monaco forlanget omkring 35 millioner euro for den rappe høyrebacken.
Hva tenker dere? Hvem er neste inn dørene? Hvem skal ut?
Følg oss også på Discord for en herlig, levende, morsom og alltid respektfull chat samt lynraske oppdateringer fra alle offisielle kanaler og mye mer): https://discord.com/invite/hxGJwKAb